NFT-Gaming Yatırımlarında Optimizasyon Önerileri

BV Crypto
5 min readOct 13, 2022

--

Uzun sayılabilecek bir süredir ayı piyasası denilen, yatırım iştahının son derece düşük olduğu cansız bir piyasanın içerisinde bulunuyoruz. Bu süreçte, hacim anlamında bir düşüş yaşanıyor olmasına karşın, sektörel gelişmeler kendi içerisinde devam ediyor. Özellikle, boğa dönemindeki yatırım iştahından faydalanarak oyun geliştirmek için önemli miktarda fon toplayan girişimlerin, mevcut dönemde geliştirmelere devam ediyor olmaları, bir sonraki boğa sezonuna bir hazırlık olarak görülmelidir.

Bu duruma en güzel örneklerden birisi, BV Crypto’nun NFT-Gaming ürünü içerisinde yer verdiği oyunlardan olan Star Atlas oyununun, ilk oynanabilir demo sürümünü piyasaya sürülmeye hazır hale getirmesidir. Şu ana kadar oynanabilir oyunlar, Axie Infinity gibi daha basit ve düşük grafik özelliklerine sahip, atari oyunlarına benzer yapıda oyunlardı. Son boğa sezonunda ise çoğu proje AAA standardında, yani gelişmiş grafiklere sahip, yüksek standartlı oyunlar geliştirmek üzere yatırım toplamıştı. Bu projelerden biri olan Star Atlas’ın demo sürümünü hazırlamış olması, proje için umut verici bir geliştirme oldu.

Bir başka dikkat çekici konu ise sadece kriptopara içerisinde değil, global olarak yatırımların düştüğü bu dönemde Ubisoft ve Take-Two Interactive Software (Rockstar, 2K ve Zynga’nın sahibi) şirketlerinin NFT-Gaming projeleri üreten Horizon şirketine yapılan 40 milyon USD yatırım turuna katılmaları oldu. Bu tür hamlelerin ayı piyasasında görülmesi, NFT-Gaming’in potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunun da bir göstergesidir.

Ağ Çeşitliliği

Herkesin bildiği gibi blockchain ağları arasında en gelişmiş merkeziyetsiz altyapıyı Ethereum ağı sunmaktadır. Bu alanda rekabet gösteren her yeni ağın en nihai hedefi de Ethereum’u geçmektir. Ancak Ethereum’un çok ucuz ve çok hızlı olması için Merge sonrasında yapılacak gelişmelerin tamamlanmasına ihtiyacı var ki bunun da en azından birkaç yıl daha sürmesi bekleniyor. Bu nedenle, oyun geliştiricileri ucuz ve hızlı ağlara doğru yöneliyor. Yani, ağlar arası rekabette Ethereum’un liderliği sorgulanmazken, sektörel çerçevede bakıldığında NFT-Gaming için henüz bir ağın net olarak liderliğini ilan ettiği söylenemez. Bu alandaki rekabet halen daha yüksek ve giderek çeşitleniyor.

Yukarıdaki grafik, neredeyse her blockchain ağındaki oyun girişimlerinin sayısını gösteriyor. Grafiğin ayrıntılarına girmeden, sadece dışarıdan bakıldığında, düzenli bir yükseliş olduğu, yani girişimlerin sürekli arttığı görülmektedir. Bir başka önemli ipucu ise yeşil renkli Ethereum ağının dominantlığının başta mavi renkli BNB Chain olmak üzere diğer küçük ağlar tarafından sürekli olarak azaltılmasıdır.

Aşağıdaki pasta grafiklerden soldaki ağustos, sağdaki ise temmuz ayındaki yeni oyuncu sayısındaki artışın ağlara göre dağılımını göstermektedir.

Temmuz ve Ağustos aylarında, sırasıyla en çok yeni oyuncu BNB Chain, Polygon ve Harmony ağlarına gelmiştir. Sadece bu durum bile, bir önceki grafikte Ethereum’un payının neden azaldığına önemli bir kanıt olarak sunulabilir. Ağların ucuz ve hızlı olması, oyunları daha oynanabilir kılarken, oyuncuların da ilgisini çekmektedir. Örneğin, bu grafikte 3. sırada yer alan Harmony ağı, bir önceki grafikte gözükmüyordu bile. Dolayısıyla önümüzdeki senelerde Harmony’nin de ağ çeşitliliğinde kendine yer bulması söz konusu olabilir.

Son olarak, Ağustos ayında oyunların işlem sayısının(sağda) ve hacimlerini(solda) ağlara göre dağılımına bakalım.

İşlem sayısı bakımından WAX, tüm oyun içi işlemlerin %86’sını yaparak açık ara farkla piyasayı domine ederken, sırasıyla Hive ve Flow ağları onu takip etmektedir. Buna rağmen, oyunların ağlarda yarattığı hacme baktığımızda ise Polygon birinci sırada yer alırken, onu sırasıyla Ronin, BNB Chain ve Harmony takip ediyor. Yani en çok işlem yapılan ağ ile en çok hacim yapılan ağlar arasındaki sıralamalar tamamen farklıdır.

Ağ çeşitliliğinin tercih edilmesindeki bir diğer neden ise pazarlama faaliyetleridir. Oyun projelerinin neredeyse tamamı yatırım alarak geliştirmesini sürdürebildiği için pazarlama kısmı en önemli kısımlardandır. Yeni bir blockchain ağı ile yeni bir oyun projesinin ortak özelliği, ikisinin de yeni kullanıcıya ihtiyacı olmasıdır. İkisi de henüz piyasada tanınmadığı için yapılan her pazarlama faaliyeti, birbirini etkiler. Yani blockchain ağı tanındıkça, oyun da tanınır çünkü ağ üzerinde çok proje yoktur. Ya da tam tersi, oyun tanındıkça ağın tanınırlığı da artar. Ancak Ethereum ağında bir proje geliştirilirse, buradaki yatırım olanakları daha fazla olmasına karşın rakip de çok olacaktır ki yarışılan girişimler sadece oyun değil, aynı zamanda NFT ve finans projeleri de olacağı için rekabet hayli zordur.

Burada dikkat çekmek istediğimiz konu, NFT-Gaming için ideal bir ağ yapısının henüz oluşmadığı veya oyuncuların/girişimcilerin net olarak tercih ettikleri bir ağın henüz söz konusu olmadığıdır. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda da ağ çeşitliliğinde artışın sürmesi hayli yüksek bir ihtimaldir.

Oyunların halka arz edildiği yerler, launchpad adı verilen yatırımcı ile projenin buluşturulduğu platformlardır. Her bir ağ, belirli bir proje sayısına ulaştıktan sonra genellikle bir de launchpad altyapısına sahip olur. Ancak bu platformlar üzerinden bir oyuna yatırım yapmak için platforma ait tokeni sisteme kilitlemeniz gerekir. Kilitlenen miktar ne kadar yüksek olursa, oyuna o kadar yüksek miktarda yatırım yapmanıza izin verilir. Dolayısıyla yatırım yapmanın da bir maliyeti vardır. Oyunlar ne kadar popüler olursa, launchpad’e olan ilgi de o kadar artar. İlgi artınca, tokene talep artar ve fiyatı yükselir. Böylelikle yatırım maliyeti de oyunlara olan ilgi arttıkça artmış olur.

Bu Maliyetlerle Uğraşmak İstemiyor Musunuz?

BV Crypto’nun Metaverse ve NFT-Gaming Dijital Varlık Sepeti (DVS), sizi bu yeni sektörün gelişim aşamasında karşılaştığı birçok problemden kurtarır. Halihazırda 4 ayrı ağdaki 4 farklı launchpad üzerinden en üst seviyeden yatırım yapma hakkına sahip olan bu ürün sayesinde operasyonel ve güvenlik endişelerinizi giderebilirsiniz.

  • Metaverse ve NFT-Gaming DVS, farklı launchpad’ler üzerinde halihazırda token kilitleyerek en üst düzeyden yatırım yapabildiği için launchpad tokenini satın almanıza gerek kalmaz. Dolayısıyla yatırım maliyetini, bu ürünü kullanan diğer kullanıcılarla paylaşmış olursunuz.
  • İlk grafikte görüldüğü üzere, yatırım iştahı bu günlerde son derece düşük olmasına karşın oyun girişimlerinde sürekli artış devam ediyor. Bu nedenle hangi ağdaki hangi projeyi seçmeliyim gibi sorularla uğraşmak istemiyorsanız veya böyle bir vaktiniz yoksa, BV Crypto’nun Yatırım Komitesi’nin uzmanlığından faydalanabilir ve Metaverse ve NFT-Gaming DVS içerisindeki projelere siz de yatırım yapabilirsiniz.
  • BV Crypto’nun yatırımcılarına özel sunduğu web portal üzerinden yatırımlarınızı sürekli olarak takip edebilir, mail veya telefon yoluyla yatırımcı ilişkileri yetkilisi ile görüşebilir ve özel destek alabilirsiniz.
  • Saklama(Custody) hizmeti veren BV Crypto güvencesiyle yatırımlarınız güvenle saklanır ve yönetilir.

Gelişim aşamalarının henüz daha ilk safhasında olan bu sektörün getirdiği kazançlardan faydalanırken, sektörün getirdiği risklerden de korunmanız bir o kadar önemlidir. Cüzdan yönetimi, risk yönetimi gibi faktörlerin iyi idare edilmesi için hem piyasa bilgisinin hem teknik bilginin yüksek olması gerekir. Yüksek volatiliteden korunmak amacıyla uzun vadeli planlar üzerinden hizmet sunan BV Crypto’nun hem yatırım komitesinden hem de siber güvenliğinden faydalanmak ve diğer ürünlerimizle ilgili bilgi almak için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Hazırlayan: Berkay Aybey

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar BV Crypto’ya aittir. BV Crypto, bu yazı temel alınarak yapılacak herhangi bir finansal işlemden sorumlu tutulamaz. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerdiğinden, bu tür kararlar alırken kendi araştırmanızı yapmanızı tavsiye ediyoruz.

--

--

BV Crypto

“We’re building bridges between traditional capital and crypto world”. Visit us at http://bvdigital.io/